A maratoni és gyorskorcsolya kerekek, ahogy a nevük is mutatja első sorban hosszabb távok megtételére és a lehető legnagyobb sebesség eléréséhez vannak kifejlesztve. Anyagösszetételük, keménységük, méretük és rádiusz profiljuk erre a felhasználásra vannak optimalizálva. Ezeket a kerekeket nem csak verseny sportolók használják. Hanem azok is akik egyszerűen csak szeretnek nagyobb távolságokat nagy sebességgel megtenni.
Legfontosabb tulajdonságaik a nagyobb méreteik, a keményebb, gyorsabb és kopásállóbb gumik, könnyített áramvonalas küllők, és olyan rádiusz profil ami a sebességet és a gyorsaságot helyezi előtérbe. Több fajta keménységi változataik vannak, jellemzően 82A és 88A között. Mindegyik keménységnek megvannak az előnyei és a "hátrányai".
A puhább verzióknak az utakon való tapadása jobb, és a rugalmasságából adódóan a rázkódást jobban nyeli el a rosszabb talajokon. Hátránya a gyorsabb kopás, elhasználódás lehet.
A keményebb változatoknak a kopásállósága és a sebessége az előnye. Ez farolásoknál jöhet jól.
Keményebb gumi anyagából adódóan viszont a puha verziókhoz képest valamelyest veszít a tapadásából.
Néhány fejlettebb kereket már 2 anyagból raknak össze. Egy szokásos keménységű külső réteg, illetve egy másik a kerék belsejébe integrált puhább réteg.
A méret szintén meghatározza a kerekek viselkedését.
A kisebb méretű kerekek lassabbak és az úthibákon való átgördülést sem veszik olyan könnyedén. Minél nagyobb egy kerék annál gyorsabb vele a gurulás még a rosszabb minőségű talajokon is. Éppen ezért mi mindig a maximálisan a görkorcsolyába beleszerelhető kerekeket szoktuk javasolni.
Sajnos ezek a paraméterek sem mindig garantálják az elvárt viselkedését a kerekeknek. Anyag összetételük is nagyban befolyásolja a tulajdonságaikat a használat során. Nem véletlen, hogy sok gyártó, gyártási titokként kezeli ezeknek az anyagoknak a pontos összetevőit amit az évek során nem kevés idő és pénz ráfordításával a tapasztalataik alapján kísérleteznek ki.
Csapágyazásuk a legtöbb esetben a 608 szabvány csapággyal történik. Egy két speciális esetben a 688 szabványú micro csapágyakkal szerelhetők ezek a kerekek.
Érdemes tehát átgondolni hogy milyen intenzitással használjuk a görkorcsolyánkat, és annak megfelelően egy puhább vagy keményebb kereket választani. Az ár legtöbb esetben valóban tükrözi a kerék élettartalmát, és technikai fejlettségét.